Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 miliony na wymianę pieców w gminie Ścinawa. Jak otrzymać wsparcie?

Ewa Chojna
4 miliony na wymianę pieców w gminie Ścinawa. Jak otrzymać wsparcie?
4 miliony na wymianę pieców w gminie Ścinawa. Jak otrzymać wsparcie? UMWD
Gmina Ścinawa, w porozumieniu z Lubinem, Chocianowem, Prochowicami i Rudną, jako lider partnerstwa złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wniosek w ramach działania 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Decyzją samorządu województwa grupie samorządów przyznano dofinansowania w łącznej kwocie ponad 16 milionów złotych.

Gminie Ścinawa z ogólnej sumy przypadnie, aż 4.162.976,48 zł dofinansowania i taką kwotę rozdysponuje w postaci grantów pomiędzy swoimi mieszkańcami. Ścinawski samorząd przydzielał będzie środki poprzez organizację w przyszłym roku konkursów na wymianę źródeł ciepła. Przy okazji urzędnicy informują, że nie należy mylić składanych na początku bieżącego roku do miejscowego urzędu ankiet z właściwym wnioskiem o dotację, które były niezbędne do oszacowania wysokości zbiorczego wniosku aplikacyjnego. Nie wszystkie ankiety złożone wówczas przez mieszkańców spełniały wymagania formalne. Część osób zainteresowana była wymianą źródła ciepła na piece węglowe. Jednak w ramach planowanych konkursów nie będzie to możliwe.

– Należy zaznaczyć, że składane ankiety były wstępnymi deklaracjami. Teraz, kiedy wiemy już, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej będziemy kontaktować się z mieszkańcami, którzy złożyli do nas ankiety i informować ich o szczegółach. W związku z tym, będzie można zmienić swoją wcześniejszą decyzję, która zakładała wymianę pieca na węglowy i otrzymać dofinansowanie na inne źródło ciepła. Po spełnieniu wymagań określonych w regulaminie konkursu i kryteriach. Szansa nie ominie również osób, które nie złożyły takich ankiet – mówi Renata Jakubowska-Pawlak, kierownik Referatu Funduszy Pozabudżetowych i Inicjatyw Obywatelskich w ścinawskim urzędzie.

W ogłoszonych niebawem konkursach grantobiorcami będą mogły być osoby fizyczne:
– właściciele domów jednorodzinnych,
– właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych,
– najemcy mieszkań w domach wielorodzinnych (posiadający tytuł do lokalu mieszkalnego oraz prawo do dysponowania lokalem na cele projektu w okresie realizacji i trwałości projektu).

Grantobiorcą będzie mogła być także wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, czy TBS, zgodnie z katalogiem Beneficjentów wymienionym w SzOOP RPO WD 2014-2020.

Dofinansowania nie będzie można uzyskać na kotły węglowe (niezależnie od ich klasy) i kotły olejowe. W składanych wnioskach wymiana pieca będzie elementem obowiązkowym, tzn. nie będzie można zostawić poprzedniego źródła ciepła i zamontować nowego.

Należy pamiętać, że w przypadku projektów nie objętych pomocą publiczną oraz objętych pomocą de minimis maksymalny limit dofinansowania środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi do 85% wydatków kwalifikowalnych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto