Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania przesiewowe neuropatii rąk - badania finansują polkowickie rady osiedlowe i sołeckie

Ewa Chojna
Badania przesiewowe neuropatii rąk - badania finansują polkowickie rady osiedlowe i sołeckie
Badania przesiewowe neuropatii rąk - badania finansują polkowickie rady osiedlowe i sołeckie PCUZ
Badania przesiewowe neuropatii rąk - badania finansują polkowickie rady osiedlowe i sołeckie. Badania przesiewowe związane z uszkodzeniami nerwów obwodowych rąk wykonywane są w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Badania przesiewowe neuropatii rąk - badania finansują polkowickie rady osiedlowe i sołeckie

- Jeżeli drętwieją ręce, pacjent czuje, że ręka jest słaba i widać wręcz, że zanikają mięśnie w okolicach kciuka, a bóle rąk czy nadgarstków promieniują od ręki do przedramienia i barku – wtedy pacjent powinien zgłosić się na badanie. Takie dolegliwości wymagają diagnostyki w kierunku uszkodzenia nerwów obwodowych. Czasami pojawia się pieczenie i drętwienie stóp, osłabienie nóg i kurcze w łydkach, co również może wskazywać na neuropatię, czyli chorobę nerwów obwodowych – informuje dr Agnieszka Assman, specjalista neurolog.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych wykonywane są przesiewowe badania oceniające parametry przewodzenia w nerwach obwodowych kończyn górnych. Lekarz sprawdza czy nie pojawił się między innymi zespół cieśni nadgarstka lub ucisk nerwu łokciowego np. na poziomie łokcia.

- Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie działania nerwu pośrodkowego w wyniku przewlekłego ucisku, wynikający ze wzrostu ciśnienia w tzw. kanale nadgarstka. Rozpoczyna się często od dominującej ręki i może wynikać z wykonywanych prac domowych, pisania na klawiaturze, gry na instrumencie czy prac fizycznych. Istnieją również choroby predysponujące do występowania neuropatii jak np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Schorzenie to powoduje codzienny, występujący również w godzinach nocnych bolesny dyskomfort – dodaje dr Assman.

Badania przesiewowe w PCUZ w kierunku neuropatii trwają około 30 minut. Po założeniu na rękę elektrod powierzchniowych, przez ciało pacjenta przepływa prąd elektryczny o niewielkim natężeniu, co pozwala ocenić czy przewodnictwo nerwowe jest prawidłowe. Jedynym przeciwskazaniem do badania jest stymulator serca.

Jeżeli lekarz stwierdzi zespół cieśni nadgarstka, chory kierowany jest na operację lub rehabilitację oraz leczenie zachowawcze. Zabieg chirurgiczny wskazany jest przy bolesnych dolegliwościach, zwłaszcza przy znacznym uszkodzeniu włókien nerwu pośrodkowego. Leczenie polega na prostym zabiegu przecięcia więzadła poprzecznego nadgarstka. Ból i drętwienie ustępują.

- Apeluję o niezwlekanie z decyzją o zabiegu, ponieważ przy znacznym uszkodzeniu nerwów rehabilitacja nie przynosi pożądanych i długotrwałych rezultatów – mówi na koniec Agnieszka Assman.

Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się z wymienionymi dolegliwościami, a podczas badania wykrywane są poważniejsze choroby jak polineuropatia, której podłożem może być np. cukrzyca czy choroba nowotworowa oraz inne liczne przyczyny. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka pozwalająca na szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto