18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM zakończył budowę rurociągu

Ewa Chojna
KGHM zakończył budowę rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda w Chile.
KGHM zakończył budowę rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda w Chile. KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM zakończył budowę rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda w Chile.

KGHM zakończył budowę rurociągu w kopalni Sierra Gorda w Chile

KGHM potwierdził planowe zakończenie budowy 142-kilometrowego rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda w Chile.

Sierra Gorda to siódmy największy projekt górniczy na świecie. Przy spełnieniu rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy, projekt zmierza do technicznego otwarcia kopalni i rozpoczęcia produkcji w połowie 2014 roku. Łączny postęp prac przy realizacji projektu wynosi ponad 90%.

Projekt Sierra Gorda jest zlokalizowany na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się odbywać metodą odkrywkową. Dalsza obróbka obejmować będzie kruszenie, mielenie, flotację oraz osuszanie w celu uzyskania koncentratów miedzi oraz molibdenu.

Po uruchomieniu produkcji kopalnia Sierra Gorda będzie wydobywać 110 tys. ton rudy dziennie i produkować 120 tys. ton miedzi rocznie. Ponadto kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molib-denu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności.

Sierra Gorda będzie działać w oparciu o wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej u wybrzeży miasta Mejillones. Zamiast trafiać z powrotem do oceanu, woda będzie tłoczona do kopalni i zakładów Sierra Gorda rurociągiem o długości 142,6 km, biegnącym od wybrzeża w głąb kraju.

Poza samym rurociągiem, kluczowymi elementami infrastruktury są stacja nadbrzeżna oraz dwie stacje pomp, wyposażone łącznie w 24 pompy, zdolne do tłoczenia 1,5 tys. litrów wody na sekundę. Infrastrukturę uzupełniają obiekty portowe i kabel światłowodowy położony wzdłuż całego rurociągu.

– Projekt Sierra Gorda jest położony na pustyni, w warunkach bardzo suchych i ubogich w źródła wody. Dlatego naszym priorytetem było pełne zabezpieczenie dostępu do wody i wyeliminowanie ryzyka naruszenia jej zasobów w regionie. Budowa rurociągu do transportowania wody morskiej wiązała się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i licznych innowacji – powiedział Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Testy hydrauliczne rurociągu, niezbędne do odbioru inwestycji, rozpoczęły się 14 grudnia 2013 roku i zostały pozytywnie zakończone 28 lutego 2014 roku. Pompowanie wody do zbiornika o pojemności 750 tys. m3 rozpocznie się w marcu 2014 roku.

– Jesteśmy dumni, że rurociąg został wykonany w terminie, a wszystkie elementy rur i stacji pomp pozytywnie przeszły rygorystyczne testy hydrauliczne i ciśnieniowe. Ten sukces jest z pewnością istotnym krokiem na drodze do technicznego otwarcia projektu, planowanego w połowie 2014 roku – powiedział Maciej Ściążko, dyrektor generalny Sierra Gorda SCM. – Okres 10 lat, jaki minie od pierwszej eksploracji do pierwszej produkcji w Sierra Gorda, jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku podobnych projektów tej wielkości na świecie.

Po rozpoczęciu produkcji kopalnia Sierra Gorda zużywać będzie 251,8 tys. m3 wody dziennie, co przekłada się na poziom 92 mln m3 zużycia wody rocznie. W związku z planowanym zwiększeniem przerobu z początkowych 110 tys. ton do 190 tys. ton rudy dziennie, a co za tym idzie zwiększeniem produkcji miedzi do poziomu 220 tys. ton rocznie w perspektywie 20 lat, dzienne zużycie wody w kopalni może wzrosnąć do 442,0 tys. m3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto