Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plan gospodarki odpadami w Łódzkiem. Wysypisko w Rudzie do zamknięcia

Redakcja
Ekspansja Eko-Regionu pod Pajęcznem, składowisko w gminie Wieluń do zamknięcia, rozbudowa wysypiska w rejonie Wieruszowa. To założenia nowego planu gospodarki odpadami w woj. łódzkim

W Dylowie pod Pajęcznem pełną parą idzie budowa kompostowni. Spółka Eko-Region inwestuje, bo władze województwa przewidziały tutaj miejsce dla jednego z największych śmieciowych kombinatów w całym regionie. Jednocześnie Łódź planuje zamknąć składowisko odpadów w podwieluńskiej Rudzie. Władze Wielunia nie składają jednak broni i liczą, że upubliczniony niedawno projekt Planu gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego na lata 2016-2022 zostanie zmieniony. Burmistrz Paweł Okrasa odgraża się, że w przeciwnym razie gmina pójdzie do sądu.

- Projekt zaopiniowaliśmy negatywnie. Dałem do zrozumienia członkom zarządu woj. łódzkiego, że w razie czego będziemy torpedować uchwalenie planu. Nasze uwagi skierowaliśmy również na ręce ministra środowiska - mówi Okrasa.

Przyszłość składowiska w Rudzie stanęła pod znakiem zapytania po zmianie ustawy śmieciowej. W świetle przepisów od połowy 2018 r. instalacje zastępcze nie będą miały racji bytu. To oznacza, że odpady będą musiały być wożone gdzie indziej, co z kolei może spowodować, że mieszkańcy gminy Wieluń zapłacą więcej za odbiór śmieci. Dlatego podjęto usilne starania, aby w nowym wojewódzkim planie Ruda uzyskała status regionalny (RIPOK). Tak się jednak nie stało.

- Naszym zdaniem są solidne podstawy do zaskarżenia planu. Jedną z nich jest to, że w projekcie ma zostać utworzony RiPOK na nieczynnym obecnie składowisku pod Wieruszowem, natomiast nasza czynna instalacja została wykreślona - argumentuje burmistrz Paweł Okrasa.

Łódzkie zostało podzielone na trzy regiony gospodarki odpadami komunalnymi. W naszym regionie prym wiedzie Dylów niedaleko Pajęczna. Trwająca tam budowa kompostowni tunelowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztuje 15 mln zł. Instalacja będzie w stanie w ciągu roku przetworzyć 20 000 ton odpadów zielonych i innych bioodpadów. Inwestycję współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jest to dopiero pierwszy etap rozbudowy zakładu zagospodarowania odpadów komunalnych w Dylowie. Kolejnym będzie poszerzenie terenu składowania śmieci.

- Ze względów technicznych i organizacyjnych budowa składowiska będzie mogła rozpocząć się po zakończeniu budowy kompostowni. Przewiduje się że będzie to pierwsza połowa 2017 r. - zapowiada Arkadiusz Frączkowski z Eko-Regionu.

To właśnie do Dylowa trzeba by wozić odpady z powiatu wieluńskiego, gdyby przyszło zamknąć składowisko w Rudzie. Burmistrz Wielunia ma nadzieję, że uda się nadać mu status RIPOK jeszcze przed uchwaleniem planu wojewódzkiego i nie trzeba będzie sądzić się z województwem. Z relacji Pawła Okrasy wynika, że po serii ostatnich spotkań można być umiarkowanym optymistą. Jak mówi, departament środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi zaproponował uwzględnienie rudzkiej instalacji z przerobem na poziomie 30 tys. ton rocznie na części mechanicznej i 15 tys. ton na biologicznej.

- Proponowane ilości w zupełności wystarczą nie tylko na obsługę naszej gminy, ale i pozostałych w powiecie wieluńskim. Będziemy pilnować, żeby deklaracje zostały dotrzymane. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby nasza instalacja miała status RIPOK. Dzięki temu będziemy mieć duży wpływ na poziom kosztów i cen za odbiór odpadów. Inaczej będziemy zdani tylko na łaskę i ceny monopolisty, który opanowałby nasz teren - konkluduje burmistrz Okrasa.

Nowy plan gospodarki odpadami w pigułce
W regionie II gospodarki odpadami komunalnymi (obejmującym m.in. powiaty wieruszowski, wieluński i pajęczański) docelowo mają funkcjonować cztery składowiska śmieci, w tym jedno dopiero zostanie zbudowane (Chabierów w gminie Błaszki). Pozostałe trzy przewidziano do rozbudowy - podpajęczański Dylów, Teklinów w gminie Wieruszów oraz Ruszczyn pod Radomskiem. Podwieluńską Rudę pominięto także na mapie regionalnych instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), jak tych do przetwarzania odpadów zielonych i innych bioodpadów (kompostownie). Zgodnie z planem wojewódzkim, w Dylowie ma funkcjonować zarówno kompostownia, jak i instalacja MBP (wymagająca jednak kosztownej rozbudowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto