Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polkowice. Mosty zamiast murów

Ewa Chojna
Polkowice. Mosty zamiast murów
Polkowice. Mosty zamiast murów arch.
Polkowice. Mosty zamiast murów. Pod hasłem „WITAJ NOWA SZKOŁO – Mosty zamiast murów - Razem Raźniej” Gmina Polkowice realizuje wspólnie z Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych wyjątkowy w skali kraju autorski program integracji uczniów szkół podstawowych i uczniów wygaszanych gimnazjów.

Polkowice. Mosty zamiast murów

Jego celem jest pomoc psychologiczna i wsparcie społeczności szkolnej w obliczu wprowadzanych zmian w oświacie, a  także przekazanie kompleksowej informacji kierowanej do rodziców, nauczycieli i młodzieży szkolnej dotyczącej nowego ustroju szkolnego. Przygotowania do wdrożenia nowych rozwiązań w gminnej oświacie Polkowice podjęły już jesienią ubiegłego roku, kiedy jeszcze nie były znane szczegóły, zapowiadanej przez parlament i rząd, ustawy wprowadzającej reformę edukacji.

- Rolą samorządu nie jest kształtowanie prawa oświatowego na poziomie ustawodawczym. Uznaliśmy, że niezależnie od tego, jakie będą szczegółowe rozstrzygnięcia, naszym celem będzie realizowanie przyjętych rozwiązań w sposób najbardziej przyjazny dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli – wyjaśnia Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Najważniejsze dla nas było podjęcie działań na rzecz przygotowania naszych uczniów do bezproblemowego przejścia przez etap tych trudnych zmian. Troszczyliśmy się także o to, aby nikt z nauczycieli nie stracił pracy. Nasze placówki oświatowe są znakomicie wyposażone w pomoce naukowe, mają bardzo dobre zaplecze edukacyjne, sportowe i artystyczne. Zdecydowaliśmy, że tak zorganizujemy naukę, aby jak najlepiej wykorzystać to, co udało nam się zbudować i stworzyć przez ostatnich kilkanaście lat - dodaje.

Powołany przez burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej we wrześniu 2016 roku zespół do spraw reformy oświaty wypracował model sieci polkowickich szkół, który po licznych konsultacjach społecznych został przedstawiony burmistrzowi a następnie oddany pod obrady Radzie Miejskiej. - Czekające nas zmiany są wyzwaniem związanym z dostosowaniem naszych szkół do nowej rzeczywistości oświatowej z jednoczesnym utrzymaniem dotychczasowej, bardzo wysokiej jakości nauczania i wychowania. Szczególnie dbamy o nasze szkoły, bo uważamy, że stanowią najważniejsze miejsca rozwoju lokalnej społeczności – mówi Mariola Kośmider, przewodnicząca zespołu do spraw reformy oświaty. - W minionym roku szkolnym zorganizowaliśmy kilkanaście spotkań z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół, przedstawicielami związków zawodowych pracowników oświaty konsultując propozycje zmian w lokalnym szkolnictwie. Wzięło w nich udział niemal dwa tysiące osób. Sam zespół ds. reformy oświaty obradował w tym okresie ponad 400 godzin – dodaje Mariola Kośmider

- Zależało nam na tym, aby uczniowie, rodzice i nauczyciele nie rozpoczynali wakacji z lękiem o edukacyjną przyszłość – tłumaczy Dorota Gnych - członek zespołu, do 31 sierpnia dyrektor Gimnazjum nr 2, a od 1 września dyrektor nowej Szkoły Podstawowej nr 4, utworzonej w wyniku przekształcenia gimnazjum. W związku z tym specjaliści z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych oraz grupa psychologów i pedagogów ze wszystkich szkół zaproponowali program - kompleksowe działania skierowane do społeczności szkolnej.

Na czwartek (7 września) zaplanowano w Polkowicach Święto Młodzieży, czyli plenerowe, integracyjne spotkanie uczniów i nauczycieli polkowickich placówek oświatowych. Uczniowie wezmą udział w warsztatach zorganizowanych w sześciu strefach: wiedzy, sportu i rozwoju osobistego, wsparcia psychologicznego, relaksu, strefie artystycznej i dziennikarskiej.   

12 września zakończą się trwające od połowy sierpnia szkolenia dla nauczycieli, związane z wdrożeniem nowego programu wychowawczo – profilaktycznego w szkołach. Konsultacje i spotkania informacyjne w ramach "Szkoły dla Rodziców", będą trwały do końca roku. 

Program integracji i wsparcia psychologicznego społeczności szkolnej obejmie ponad 900 uczniów klas VII szkół podstawowych i kl. II i III wygaszanych gimnazjów  a także niemal 1800 rodziców i około 360 nauczycieli. Do końca roku 2017 zaplanowano kilkadziesiąt godzin szkoleń i spotkań w polkowickich placówkach oświaty.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto