Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ratuszu doradzali jak zdobyć pieniądze na nowy piec

Redakcja
Rozpoczął się nabór wniosków do programu „Czyste powietrze”, który do 2025 roku ma zmniejszyć problem tak zwanej niskiej emisji, czyli zanieczyszczania powietrza m.in. przez gospodarstwa domowe.

W myśl prawa przyjętego na Dolnym Śląsku, w ciągu najbliższych lat wszyscy mieszkańcy będą musieli wymienić stare, nieekologiczne piece. To jednak spory koszt i nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić. Właśnie dlatego w ramach wspomnianego programu można ubiegać się o dofinansowanie. Jego poziom jest uzależniony od wysokości dochodów na członka gospodarstwa domowego. Najwięcej, bo aż 90 proc. zwrotu mają otrzymać osoby mające dochód do 600 złotych netto na osobę. Poziom dofinansowania maleje wraz ze wzrostem dochodów, do tylko 30 procent dla gospodarstw mających powyżej 1600 złotych netto na osobę.

- Ale dla niektórych nawet te dziesięć procent może być za dużo! Nie wszystkich stać na jakiekolwiek dodatkowe wydatki - krzyczał z sali jeden z uczestników spotkania.

Odpowiedział mu wiceprezydent Piotr Poznański, który zapowiedział wsparcie.

- Będziemy się przyglądać realizacji tego programu i zapotrzebowaniu w Głogowie. W przypadkach osób, których nawet mimo dofinansowania nie będzie stać na wymianę pieca, chcemy spróbować pomóc i z miejskich zasobów - zaznaczał wiceprezydent.

W trakcie spotkania kilkukrotnie przypominano, że czasu na wymianę pieca jest dość. Wielu obecnych na nim mieszkańców obawiało się bowiem, że już teraz będą zmuszeni do poniesienia dużego wydatku. Tańsze modele pieców piątej generacji to koszt około 4-5 tysięcy złotych. Droższe mogą kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Maksymalna kwota dofinansowania dla kosztów kwalifikowanych wynieść ma 53 tysiące złotych. Wyższe kwoty mogą być wspierane w formie nisko oprocentowanej pożyczki. Minimalny koszt, od którego możliwe będzi dofinansowanie, to 7 tys. zł.

W ramach dotacji sfinansować można jednak nie tylko źródło ciepła. Pod uwage brane są też, docieplenia budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy też montaż instalacji centralnego ogrzewania. Wymogiem pozyskania pieniędzy na pozostałe cele będzie jednak posiadanie pieca wspomnianej już piątej generacji na paliwo stałe.

Aby złożyć wniosek należy zarejestrować się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu www. wfosigw.wroclaw.pl/. Tam też znajdują się wszystkie instrukcje. Tam można pobrać odpowiednie wnioski i dokumentacje. Wysłać można je zarówno poprzez internet, jak i tradycyjnie - papierowo. Mieszkańcy zachęcani są do tego pierwszego sposobu. Jak przyznają pracownicy funduszu na blisko 200 złożonych już na Dolnym Śląsku wniosków, tylko jeden był papierowy.

Co o ekologicznym projekcie sądzą głogowianie, którzy tak licznie stawili się na spotkaniu?

- Dobrze, że było to spotkanie, chociaż ciężko było zrozumieć to wszystko. Muszę pogadać z synem, żeby mi to wszystko zrobił na komputerze, bo ja się na tym nie znam. Chciałbym wymienić piec, więc skoro dają na to pieniądze, to czemu nie skorzystać? - mówił nam Grzegorz Twaróg mieszkający na osiedlu Paulinów. - Ale tu na spotkaniu było właśnie bardzo dużo ludzi starszych, jak ja. Nie wiem czy każdy będzie wiedział jak załatwić te wszystkie formalności w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto