Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na oblodzonej drodze łatwo o kolizję. Co robić, kiedy do niej dojdzie? Porady policji

OPRAC.: mc
Kiedy na drogach robi się ślisko, bardzo łatwo o kolizję. Co wtedy robić? Kiedy wezwać policję, a kiedy nie jest to konieczne? Policja przygotowała poradnik dla kierowców
Kiedy na drogach robi się ślisko, bardzo łatwo o kolizję. Co wtedy robić? Kiedy wezwać policję, a kiedy nie jest to konieczne? Policja przygotowała poradnik dla kierowców Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Sprawca kolizji jest zobowiązany napisać oświadczenie z opisem okoliczności, w jakich doszło do zderzenia. W sytuacji jednak, kiedy ktoś zostaje ranny albo powstają wątpliwości, co do winy, należy od razu wezwać na miejsce policję. Nie zawsze również można na własną rękę przestawiać, czy usuwać z drogi auta, które brały udział w zdarzeniu.

Zimą łatwo o kolizję na drodze. Oblodzona jezdnia i fakt, że nie wszyscy kierowcy mają zwyczaj wymiany opon na zimowe, sprawiają, iż do zderzenia z innym pojazdem może dojść naprawdę bardzo łatwo.

Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu, zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Co należy wówczas zrobić? Czy zawsze trzeba wzywać policję? Czy można przestawić utrudniające ruch samochody? A jeśli nie można tego zrobić, to jak je prawidłowo zabezpieczyć? Jak właściwie oznakować miejsce zdarzenia?

- Kiedy dojdzie do kolizji, a więc zdarzenia mającego związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, kierujący nie są zobowiązani do wzywania policji - informują mundurowi. - Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Osoby biorące udział w kolizji mogą „sprawę” załatwić sami, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać oświadczenie poszkodowanemu, aby ten mógł zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Kiedy nie wolno usuwać auta z drogi, a kiedy można to zrobić

"Nie zawsze jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna. W takim przypadku należy wezwać Policję" - czytamy w specjalnym komunikacie Komendy Głównej Policji. "Funkcjonariusze posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do rozstrzygania tego typu sporów. Przed usunięciem pojazdów z jezdni warto jednak wykonać kilka zdjęć, a w sytuacji, kiedy na miejscu był obecny świadek zdarzenia, zapisać jego numer telefonu".

W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami.

Pamiętajmy o trójkącie ostrzegawczym

Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Musi on, jeśli jest to możliwe, włączyć światła awaryjne, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości od 30-50 m od pojazdów.

Kiedy na miejsce przybędą policjanci, to oni „przejmują dowodzenie”. Uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. Policjanci określą winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, ci kierują wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu działającego na obszarze, na którym zaistniała kolizja - informuje policja.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na oblodzonej drodze łatwo o kolizję. Co robić, kiedy do niej dojdzie? Porady policji - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto