Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naturalnej wielkości replika Całunu Turyńskiego w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Dla chrześcijan Całun Turyński jest wyjątkową relikwią oraz potwierdzeniem słów zapisanych w Ewangelii. Zdaniem wierzących właśnie w to płótno owinięty został Chrystus po swojej śmierci na krzyżu i w nim też został złożony do grobu. Umęczone ciało pozostawiło na lnianej tkaninie ślady odpowiadające umiejscowieniu ran z ewangelicznych opisów ukrzyżowania. Dla św. Jana Pawła II Całun był "szczególnym świadkiem Paschy: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania".

W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie niedawno ukończono prace modernizacyjne prowadzone w dolnej części świątyni, co pozwoliło na stworzenie wyjątkowo poruszającej i przestrzennej dekoracji Grobu Pańskiego.

Naturalnej wielkości replika Całunu Turyńskiego umiejscowiona jest tuż przed wejściem do Bożego Grobu, po prawej stronie.

Szczególny świadek Paschy: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania

Pierwotnie Całun przechowywano w Jerozolimie, następnie w Bizancjum, a wystawiony został po raz pierwszy na widok publiczny we Francji w 1357 roku, by ostatecznie trafić do Włoch w XVII wieku.
Ostatni włoski król Umberto II podarował Całun papieżowi w 1983 roku. Obecnie Całun Turyński znajduje się w bocznym ołtarzu Katedry w Turynie (Duomo di Torino) w zamkniętej marmurowej skrzyni. Dla zwiedzających udostępniona jest jedynie jego kopia.

Całun Turyński był wielokrotnie badany i poddawany licznym ekspertyzom. W oparciu o widniejący na nim wizerunek podjęto także próby odtworzenia przy pomocy komputera trójwymiarowego oblicza Chrystusa.

Dotychczasowe badania jednoznacznie wykluczyły, by Całun Turyński był malowidłem. Jest to obraz odciśnięty na lnianym płótnie, nie udało się jednak ustalić, w jaki sposób powstał.

W jednym z badań naukowcy z Ośrodka nowych technologii, energii i zrównoważonego rozwoju (Enea) z Frascati pod Rzymem spróbowali odtworzyć za pomocą promieniowania ultrafioletowego wizerunek podobny do odciśniętego na tkaninie Całunu. Okazało się to niemożliwe, ponieważ do takiego eksperymentu na całej powierzchni płótna „należałoby użyć mocy 34 bilionów watów”.

W konkluzji innej ekspertyzy ogłoszono, że większość pyłków różnych gatunków rośli, jakie udało się zidentyfikować na powierzchni płótna Całunu, jest charakterystyczna dla obszaru geograficznego Judei.

Św. Jan Paweł II stwierdził w jednej z homilii, iż:

- „Święty Całun Turyński jest szczególnym świadkiem Paschy: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Świadek milczący, lecz jednocześnie zaskakująco wymowny!”

Replika Całunu Turyńskiego w Lubinie

W lubińskiej parafii prezentowana jest kopia Całunu w skali 1:1, dzięki czemu możemy zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm długości i 110 cm szerokości.

Jak wyjaśnia ks. Mateusz Maleńczuk z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe:

- To jest jeden z takich dowodów, który możemy dotknąć, zobaczyć, ale też Całun Turyński pokazuje nam jak wielki był ogrom męki Pana Jezusa podczas jego biczowania, czy ukrzyżowania.

Kopię Całunu wykonała pracownia z Grodziska Mazowieckiego. Tuż przed nim ustawiona jest tablica informacyjna (Przewodnik po Całunie), z jego szczegółowym objaśnieniem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto