Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona

MSZ
Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona
Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona materiały prasowe
Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona. W dniach 25-26 września br. (czwartek-piątek) w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbędą się wykłady, pokazy oraz prelekcje popularno-naukowe. Do Lubina festiwal zawita już po raz drugi w dniach 23 i 24 października (czwartek, piątek). Obowiązują zapisy.

Wrzesień to miesiąc nierozerwalnie związany ze szkołą. Zarówno podstawówki jak i szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają naukę. Wrzesień to również egzaminy poprawkowe wśród studentów oraz szansa na powtórzenie maturalnych niepowodzeń z maja. Wrzesień to także Dolnośląski Festiwal Nauki. W tym roku wypada jego 17. edycja. Jednak Dolnośląski Festiwal Nauki 2014 to nie tylko Wrocław. Do jego regionalnej edycji przyłączyły się legnicka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona oraz CK Muza w Lubinie.

Domowe leki, alkohol i Atlantyda na PWSZ

W dniach 25-26 września br. (czwartek-piątek) w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbędą się wykłady, pokazy oraz prelekcje popularno-naukowe. - Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki w PWSZ im. Witelona w Legnicy prowadzone są przez nauczycieli akademickich naszej uczelni - mówi Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy PWSZ im. Witelona w Legnicy. - Specjalistów i praktyków, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki - psychologię, fizykę, medycynę, inżynierię, historię sztuki czy turystykę - dodaje rzecznik.

Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona

Poznamy lecznicze właściwości miodu, dowiemy się, jaki wpływ ma na nasz mózg ma alkohol, ponownie odkryjemy Atlantydę i spróbujemy usłyszeć, co mówi architektura, ponadto odwiedzimy laboratorium...

Odwiedzający w tym dniu uczelnię kandydaci na studia będą mieli niepowtarzalną okazję, by zwiedzić kampus oraz sale audiowizualne, liczne pracownie czy chociażby bibliotekę. Uczniom zostanie także zaprezentowane również bardziej rozrywkowe oblicze szkoły, czyli siłownia, salę do fitness oraz kawiarenka studencka.

Liczba miejsc na Festiwal Nauki jest ograniczona. Zapisy na wykłady i prelekcje przyjmowane są od 10 do 24 września, pod numerami telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44, zaś na pokazy laboratoryjne pod tel. kom. 505 133 347.

Gdzie zaprowadzą nas ścieżki rozumu?

Legnicka edycja festiwalu naukowego skierowana jest dla trochę starszych uczestników: szkół ponadgimnazjalnych, studentów i dorosłych. Natomiast lubińskie CK Muza przygotowało dwudniowy program wykładów dla trochę młodszych uczestników - dzieci i młodzieży. Do Lubina festiwal zawita już po raz drugi w dniach 23 i 24 października (czwartek, piątek). W ubiegłym roku w bezpłatnych wykładach, warsztatach, pokazach i laboratoriach uczestniczyło aż 3212 osób, organizatorzy liczą, że ten wynik uda się pobić.

Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona

Na zajęcia obowiązują zapisy, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16), telefonicznie: 606 456 507 lub mejlowo: [email protected]

Program:

25 września (budynek E – sala E 3):
9.00 – 10.00 – Zadziwiająca kariera machin wodnych i powietrznych w epoce informatyki – dr inż. Henryk Chrostowski, dr inż. Zygmunt Domagała

Wykład interaktywny dla potencjalnych inżynierów przedstawiający świat maszyn wodnych (hydraulicznych) i powietrznych w życiu każdego z nas i w warunkach przemysłowych. Pokazuje udział współczesnych technologii informatycznych w rozwoju tych z pozoru klasycznych maszyn i urządzeń od których dzisiaj zależy rozwój cywilizacyjny np. w obszarze energetyki, środków transportu a także bioinżynierii.

10.00 – 11.00 – Leki z domowej apteki: miód i produkty pszczele - mgr inż. Ewelina Dymarska, dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga, prof. dr hab. inz. Jerzy J. Pietkiewicz

Produkty pszczele jak i dyscyplina, która została stworzona na ich gruncie cieszy się ogromnym zainteresowaniem świata nauki. Obecnie apiterapia zajmuje znaczącą pozycję wśród współczesnych metod leczenia. Najcenniejszymi produktami przeznaczonymi do leczenia schorzeń wewnętrznych i zewnętrznych należy miód i propolis.

11.00 – 12.00 – Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych i dzieci z wykorzystaniem AED - mgr Aleksander Mickiewicz, mgr Aleksandra Wysowska

Przedstawienie przyczyn i objawów nagłego zatrzymania krążenia u osób dorosłych i dzieci. Omówienie postępowania w przypadku osoby nieprzytomnej. Prezentacja czynności na fantomie z użyciem AED. Czynny udział słuchaczy w ćwiczeniach na fantomie.

12.00 – 13.00 – Dolny Śląsk – Atlantyda XX wieku – mgr Dariusz Wędzina

W trakcie spotkania omówiony zostanie zaginiony świat wielowiekowego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Omówione zostaną przyczyny i skutki tych zmian. Wykład oparty będzie o bogaty materiał ikonograficzny.

26 września (budynek E – sala E 3):
9.00 – 10.00 – Alkohol i jego ścieżki do rozumu – dr Joanna Żółtańska, dr Waldemar Michalczak

Wykład dotyczący historii alkoholu i jego wpływu na organizm ludzki w kontekście zagrożeń zdrowotnych i uzależnień.

10.00 – 11.00 – Wyruszając na szlak turystyczny zadbajmy o swoje zdrowie - dr Waldemar Michalczak, dr Joanna Żółtańska

Treści wykładu dotyczą zasad zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania turystyki, zwłaszcza turystyki aktywnej.

11.00 – 12.00 – Jakim językiem mówi do nas architektura – mgr Dariusz Wędzina

Wykład dotyczyć będzie uniwersalnego języka architektury, którego poznanie pozwala na czytanie jej jak otwartej księgi - niezależnie od miejsca, w którym obiekt architektoniczny się znajduje. Pokazana zostanie ciągłość pewnych form i ich uniwersalizm w różnych okresach stylowych. Podjęta zostanie próba ukazania pewnych semantycznych kodów, którymi posługiwali się architekci i zleceniodawcy.

12.00 – 13.00 – Wywieranie wpływy na ludzi w perspektywie socjologii –
dr Jarosław Zagrobelny

Wykład przeznaczony dla dorosłych i uczniów szkół ponadgimnazjalnych dotyczy wywierania wpływu na ludzi w obrębie nauk medycyny i socjologii

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na wykłady i prelekcje przyjmowane są pod numerami telefonu 76 723 23 43 i 723 23 44

26 września – pokazy laboratoryjne
budynek C – sala 25, laboratorium:

10.00 – 10.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny
11.00 – 11.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny
12.00 – 12.45 - „Magia eksperymentu – pokazy fizyczne” - mgr Jan Łużny

Festiwal nauki w legnickiej PWSZ im. Witelona

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie