Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalne media vs. fake news. Warsztaty dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych, jak walczyć z dezinformacją przekazami w sieci

DM
Dezinformacja i fake newsy atakują media z każdej strony. Doświadczamy tego szczególnie dziś, kiedy w dobie epidemii wirusa Covid-19 mamy do czynienia wręcz ze zorganizowanym atakiem fałszywych narracji ze strony różnych farm trolli czy ośrodków dezinformacji.

Zapraszamy dziennikarzy na nieodpłatne warsztaty online, podczas których eksperci przekażą wiedzę, jak skutecznie wyłapywać i eliminować fałszywe narracje w mediach.

Zagraniczne ośrodki dezinformacji wykorzystują pandemię koronawirusa, by siać ferment i niepokój w społeczeństwach zachodnich. Rosyjskie farmy trolli, ale także serwisy internetowe, od lat tworzą narrację, że Unia Europejska i NATO są nieefektywne, że właściwie nic nam nie dają, a Rosja jest potęgą i warto z nią się zaprzyjaźnić. Teraz starają się wytworzyć także wrażenie, że Unia, kraje zachodnie, włącznie z USA, nie radzą sobie z pandemią tak, jak Rosja.

Co gorsza – jak wykazuje najnowszy raport Reuters Institute, te fałszywe informacje są przyjmowane jako prawda w szerokich kręgach społecznych, a do ich rozprzestrzeniania nieświadomie przyczyniają się często znani ludzie, celebryci.

W kraju politycy z różnych opcji rozpowszechniają często własne nieprawdziwe przekazy. Pomagają im farmy trolli internetowych, które w mediach społecznościowych rozgrywają - często za pieniądze - fałszywe tezy podsuwane przez zleceniodawców. Jak się przed nimi bronić?

Na zdeformowane i nieprawdziwe przekazy często dają się złapać nawet ci, którzy są powołani do rzetelnego informowania swoich społeczności - dziennikarze. Jako Polska Press Grupa organizujemy warsztaty dla dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych, podczas których przekażemy wiele informacji na temat najnowszych metod i tematów dezinformacji - często płynących zza wschodniej granicy - a także praktycznie przeszkolimy, jak korzystać z narzędzi do wykrywania i zwalczania fake newsów, także tych dotyczących pandemii Covid-19.

Na przeprowadzenie cyklu szkoleń w całej Polsce uzyskaliśmy dofinansowanie z amerykańskiego DT Institute.

Mamy doświadczenie w walce z fake newsami - stworzyliśmy np. projekt Demaskator24.pl - a nasze warsztaty poprowadzą eksperci od lat zajmujący się ta tematyką: Daniel Rząsa, były trener Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, obecnie redaktor naczelny portalu 300Gospodarka, a także Witold Głowacki, doświadczony redaktor Polski Times, zajmujący się m.in. tematyką nowych mediów oraz dezinformacji w mediach społecznościowych.

Ze względu na panującą epidemię szkolenie będzie miało formę online i potrwa około 2,5 godziny. Odbędzie się 13 stycznia 2021 za pośrednictwem internetowego narzędzia Google Meet w godz. 10.00-12.30. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia, a także praktyczny przewodnik w formie elektronicznej do wykorzystania w codziennej pracy.

Zapraszamy dziennikarzy zarówno dużych, jak i mniejszych redakcji, również bardzo lokalnych. Dezinformacja i fake newsy atakują nas wszystkich. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na podany pod artykułem adres mejlowy. Osobom, które się zgłoszą prześlemy link do szkolenia.

Warsztaty są nieodpłatne. Koszt ich organizacji ponosi organizator.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 12 stycznia 2021 r. pod adresem: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto