Powiat polkowicki ma uchwalony budżet na 2019 rok

Grażyna Szyszka
Powiatowy budżet oscyluje na podobnym poziome, co w roku ubiegłym, czyli dochody prognozowane na poziomie 58 808 588 mln złotych i o około pół miliona złotych większe wydatki. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę.

Ostatnia sesja powiatu miała szczególny charakter. Minutą ciszy oddano cześć zmarłemu prezydentowi Gdańska oraz podsumowano coroczny konkurs inicjatywy wiejskiej. Wszyscy laurencji otrzymali symboliczne czeki pieniężne. W tym roku zwyciężyła społeczność Kłobuczyna z gminy Gaworzyce.

Budżet został przyjęty na trzeciej sesji nowej rady powiatu.
-Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt budżetu na rok 2019, jak i Wieloletnią Prognozę Finansową - przedstawiła Małgorzata Żbikowska, skarbnik powiatu. – Izba stwierdziła zgodność przedstawionych do oceny dokumentów z obowiązującym prawem oraz ich formalną i merytoryczną poprawność – dodała.

Dochody powiatu prognozowane są na poziomie 58,8 mln zł, a wydatki są większe o około pół miliona złotych.

- Myślę, że będzie to stabilny budżet, patrząc na możliwości, jakie mamy. W 2019 roku powiat polkowicki niestety będzie musiał znów zapłacić wysoki podatek „janosikowy” ponad sześć milionów, ale ogromnym problemem jest brak wpływów z CIT-u. Sprawi to, że tempo rozwoju powiatu będzie mniejsze niż w poprzednich latach. Mimo tych trudności zabezpieczyliśmy na tegoroczne wydatki inwestycyjne ponad 10,65 procent planowanych wydatków ogółem – wyjaśnia starosta Kamil Ciupak i dodaje: – Deficyt zostanie pokryty z wolnych środków z lat ubiegłych.

Ważniejsze kierunki wydatkowania środków według działów klasyfikacji budżetowej to:

- oświata i wychowanie 16,53 %

- rodzina 13,32 %

- transport i łączność 13,03 %

- obowiązkowa wpłata do budżetu państwa (janosikowe) 10,65 %

- bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciw pożarowa 8,51 %

Wydatki na oświatę w 2019 roku stanowią 16,53 % wydatków ogółem powiatu. Otrzymana subwencja oświatowa stanowi 92,15 % ponoszonych całkowitych wydatków na oświatę, resztę pokrywa powiat. Subwencja ta naliczana jest przede wszystkim na podstawie ilości dzieci uczęszczających do szkół, a ilość dzieci w naszych szkołach systematycznie spada, w związku z tym subwencja również ulega zmniejszeniu.

Coraz większą pozycją w budżecie stanowią wydatki ponoszone na pomoc społeczną, wspieranie rodziny, działalność placówek opiekuńczo wychowawczych oraz rodziny zastępcze. Z roku na rok wydatki te wzrastają średnio o 12 – 15 % w stosunku do wydatków roku poprzedniego. W 2019 na realizację tych zadań zabezpieczono środki w wysokości 7 894 197 zł, które stanowią 13,32 % wydatków ogółem.

Powiat Polkowicki, jako jeden z dziesięciu w Polsce będzie musiał oddać do budżetu państwa obowiązkowe wpłaty do budżetu tzw. ”Janosikowe”. Na 2019 rok to kwota 6,3 mln zł i wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 87,35 % (było 3.369.263 zł) w tym roku stanowi 10,65 % wydatków ogółem.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie