Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowa w Lubinie trwa! Co się zmieni?

Ewa Chojna
Tak wygląda przykładowy półpodziemny pojemnik na odpady. Jego dolna część będzie ukryta pod ziemią
Tak wygląda przykładowy półpodziemny pojemnik na odpady. Jego dolna część będzie ukryta pod ziemią Ewa Chojna
W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na montaż półpodziemnych pojemników na odpady. Właśnie takie staną na ulicach Lubina i do nich mieszkańcy będą wyrzucać swoje segregowane śmieci.

Po burzliwej sesji rady miejskiej, w trakcie której nie uchwalono nowego sposobu naliczania opłat za odbiór nieczystości od mieszkańców Lubina, spółdzielnie mieszkaniowe porozumiały się w kilku najważniejszych kwestiach z władzami miasta.

Na ulicach Lubina staną półpodziemne pojemniki na odpady. Jak na razie do przetargu na ich dostarczenie stanęły cztery spółdzielnie mieszkaniowe.
- Porozumieliśmy się z władzami miasta w kwestii pojemników, które będą zamontowane na ulicach. Zależało nam na tym by były to półpodziemne pojemniki i mamy też już opracowaną listę miejsc, w których one staną - powiedział nam Tomasz Radziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie. - Cały czas rozmawiamy zarówno z przedstawicieleami miasta i z radnymi Lubina. Aktualizujemy również deklaracje naszych mieszkańców w zakresie liczby osób, które mieszkają w danych nieruchomościach. Akcje tą zakończymy do końca lutego.

Przedstawicielom spółdzielni zależy na tym by gniazda pojemników, które niebawem pojawią się na ulicach Lubina były estetyczne i miały jednolity wygląd. Na terenie „Przylesia” stanie około 30 takich gniazd do selektywnej zbiórki odpadów.

Ważną informacją dla mieszkańców jest to, że każde z “gniazd” będzie przypisane do konkretnej nieruchomości, a to w praktyce oznacza, że będą one niedostępne dla osób z innych nieruchomości, więc uniknie się problemu podrzucania nieposegregowanych odpadów.

Przedstawicielom spółdzielni mieszkaniowych zależy również na tym by przeprowadzić referendum w sprawie metody naliczania opłat za wywóz śmieci, ponieważ ta kwestia nadal pozostaje nierozwiązana. Przypomnijmy, że radni z ramienia Lubin 2006 zaproponowali wysokość opłat w zależności od ilości zużytej wody, na co nie chcieli zgodzić się radni opozycyjni. Również przedstawiciele spółdzielni protestowali przeciwko temu rozwiązaniu.

Kolejny problem przed jakim stoją spółdzielnie to zabezpieczenie miejsc do segregacji odpadów. Na osiedlu Przylesie od marca, obowiązkowa selektywna zbiórka odpadów zacznie być prowadzona w tzw. keslingach.
- Wszystkie one są już przygotowane do selektywnej zbiórki odpadów - zapewnia nas Tomasz Radziński. - W tym przypadku, odpady zmieszane mieszkańcy nadal będą wrzucać do wsypów, które są w blokach. Odpady będą gromadzone jak do tej pory w osobnych pojemnikach.

Natomiast odpady bio, szkło czy plastik mieszkańcy keslingów będą znosić do osobnych pojemników.
- Pomieszczenia na odpady są już przygotowane, czyste, wykafelkowane - dodaje Radziński. - Pomieszczenia gdzie będą stały pojemniki na odpady zmieszane zostały oddzielone od pozostałych, tak by mieszkańcy nie mieli z nimi styczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bolkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto