Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą?

MSZ
Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą?
Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą? Piotr krzyżanowski
Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą? Uporczywe nękanie, a może nawet prześladowanie ofiary - jeśli byliście świadkami takich zachowań, albo sami padliście ofiara stalkera, nie zwlekajcie powiadomcie policję. Stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu.

Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą?

Uporczywe wydzwanianie, sms-owanie, wysyłanie listów, maili, obserwowanie osoby, śledzenie, przebywanie w pobliżu czy nawet wręczanie niechcianych prezentów, kwiatów, natrętne składanie propozycji spotkań, czy propozycji seksualnych, próby zmuszenia do określonych zachowań poprzez grożenie popełnieniem samobójstwa to wszystkie zachowania można objąć mianem stalkingu.

Dlatego jeśli znaleźliście się w podobnej sytuacji osobiści lub z takimi problemami zmagają się wasi najbliżsi, nie czekajcie, tylko zgłoście sprawę na policję. - Stalking to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu - mówi Jagoda Ekiert z legncikiej policji.

O tego rodzaju przestępstwie również jest mowa, kiedy ktoś podszywa się pod ofiarę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej, czy osobistej. Najczęstszym przykładem jest tworzenie kont na portalach społecznościowych, umieszczanie tam zdjęć ofiary obrażanie jej, poniżanie, zamawianie w jej imieniu towarów.

- Najważniejszymi elementami, które muszą zaistnieć, aby mówić o wypełnieniu znamion tego przestępstwa jest element uporczywości sprawcy, czyli zachowań powtarzalnych, dręczących, ale również świadomość sprawcy, że jego zachowania są niechciane i niepożądane - tłumaczy funkcjonariuszka. - Skutkiem działania sprawcy musi być wzbudzenie u pokrzywdzonego poczucia zagrożenia.

Przestępstwo stalkingu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat, jeżeli następstwem działania sprawcy będzie targnięcie się ofiary na własne życie zagrożenie karą pozbawienia wolności wzrasta do lat 10. Ponadto sąd może orzec zakaz zbliżania się do ofiary, kontaktowania się z nią. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Co możesz zrobić, kiedy ktoś Cię nęka:
- Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania sms-ów, prezentów, wystawania pod oknem, nachodzenia Cię w pracy, przysyłania listów itp.

- Musisz to udokumentować, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Jeśli nie znasz osoby, która Cię nachodzi – poświadczy to osoba, która była świadkiem.

- Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera. Zachowuj jego listy, e-maile czy sms-y.

- Zachowaj pismo, sms, e-mail, w którym wyraźnie powiedziane zostało, że nie życzysz sobie zachowania stalkera i żądasz zaprzestania tych działań.

- Nagrywaj rozmowy.

- Jeśli niszczy Twoje mienie, dokumentuj te działania (np. fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat.

- Udokumentuj działania podjęte przez Ciebie dla uniknięcia stalkingu.

- Co możesz zrobić, kiedy stałeś się ofiarą stalkingu:

- Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń na numer 112

- Ignorowanie takich zachowań może spowodować jeszcze większe zagrożenie.

- Poinformuj policję o swoich obawach. Będą w stanie zapewnić Ci porady w zakresie dodatkowych środków, które możesz podjąć w celu poprawy własnego bezpieczeństwa – zarówno w domu, jak i poza nim.

- Możesz złożyć doniesienie na temat sprawcy na policji lub złożyć wniosek o zakaz sądowy za pośrednictwem sądu cywilnego. Zakaz sądowy to nakaz cywilny, o który możesz zwrócić się do sądu za pośrednictwem swojego prawnika. Warto wcześniej zasięgnąć porady i uzyskać możliwe wsparcie.

- W celu skontaktowania się z policją, udaj się do miejscowego komisariatu policji lub zadzwoń i umów się na spotkanie. Nawet, jeśli nie chcesz angażować policji w sprawę, warto złożyć wniosek o zakaz nękania lub zakaz sądowy za pośrednictwem sądu cywilnego, określający, że sprawca nie może się z Tobą kontaktować ani się do Ciebie zbliżać. Naruszenie zakazu nękania jest przestępstwem karnym, co oznacza, że policja może natychmiast zatrzymać sprawcę, jeśli warunki zakazu zostaną złamane.

- Jeśli nie masz prawnika, lokalne centrum kryzysowe dla ofiar gwałtu lub centrum pomocy dla kobiet powinno być w stanie polecić kogoś, kto będzie mógł Ci pomóc.

Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą?

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
- Staraj się nie wchodzić w żadne kontakty ze stalkerem.

- Może być to szczególnie trudne, jeśli kontaktuje się z Tobą telefonicznie. Możesz chcieć po prostu powiedzieć mu, aby zostawił Cię w spokoju lub próbować go przekonać i powiedzieć mu, jaki wpływ na Ciebie i Twoją rodzinę wywiera jego zachowanie.

- Możesz poprosić operatora telefonicznego, aby zmienił Twój numer telefonu i upewnij się, że Twój nowy numer telefonu jest zastrzeżony.

- Porozmawiaj z sąsiadami, znajomymi, a nawet swoim zwierzchnikiem na temat napastowania, jeśli czujesz, że jesteś w stanie to zrobić. Osoby te mogą być w stanie pomóc Ci gromadząc dalsze dowody w twoim imieniu lub wprowadzając stosowne środków zabezpieczające.

- Czas wolny spędzaj wśród innych ludzi.

- Ogranicz ilość informacji udostępnianych na serwisach społecznościowych i sprawdzaj ustawienia prywatności, aby upewnić się, że zapewniasz dostępu wyłącznie do ograniczonej liczby danych.

- Często zmieniaj hasła i nie stosuj tego samego hasła na różnych stronach internetowych.

- Sprawdzaj swój komputer pod kątem złośliwego i szpiegowskiego oprogramowania.

POMOC
- telefon alarmowy 112
- Policyjny Telefon Zaufania 0800 283 107 (woj. dolnośląskie)
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
- skrzynka mailowa [email protected]icja.gov.pl
- www.pomocpokrzywdzonym.pl
- www.niebieskalinia.pl

Stalking to przestępstwo! Jak się bronić przed prześladowcą?

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie