Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień"

MSZ
Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień"
Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień" materiały prasowe
Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień". Wzgórze Zamkowe pracuje nad wystawą poświęconą lubińskiej fabryce instrumentów lutniczych. W związku z przygotowaniami 22 listopada szykuje się spotkanie dla byłych pracowników,...

Mało kto wie, że 22 listopada to dzień św. Cecylii, patronki lutników. I właśnie tego dnia, który przypada na sobotę, Ośrodek Kultury "Wzgórze Zamkowe" organizuje spotkanie lutników i byłych pracowników Fabryki DEFIL.

Do niedawna osoby blisko związane z lubińską fabryką instrumentów lutniczych spotykały się regularnie co roku. Niestety spotkań zaprzestano. Jednak z inicjatywy pana Krzysztofa Węgrzyna, jednego z byłych pracowników Defilu tradycja powróci. To ważne szczególnie teraz, gdy OK Wzgórze Zamkowe podjął się realizacji wystawy "DEFIL - fabryka wspomnień".

Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień"

Dzięki staraniom ośrodka byli pracownicy fabryki i lutnicy spotkają się ponownie po latach. Na godz. 17 zaplanowano mszę św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. A wieczorem, po nabożeństwie uczestnicy przejdą do Galerii Zamkowej i tam oddadzą się wspomnieniom oraz dyskusjom. Atrakcję dla uczestników spotkania osobiście przygotuje Krzysztof Węgrzyn. By umilić czas swoim kolegom i koleżankom planuje zagrać z kapelą lutników.

Historia Lubina wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury "Wzgórze Zamkowe" realizuje projekt, który przypomni mieszkańcom Lubina o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej, aż do 2005 roku.

Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFILu znajdowała się fabryka fortepianów F. Langer & Co.

Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień"

W latach 1922 - 1923 został zaprojektowany nowy, imponujący budynek lubińskiej fabryki, który przetrwał do naszych czasów (ob. znajduje się przy ul. Odrodzenia).
W czasach świetności pracowało tam ok. 700 osób, a produkcja sięgała ponad kilkunastu tysięcy mechanizmów pianinowych i fortepianowych rocznie.

Nazwę najszerzej znaną fabryka przyjęła w 1959. Od tamtej pory funkcjonowała już jako Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie, a cztery lata później zarejestrowano w urzędzie patentowym znak towarowy "Defil", który aż do roku 1993 używany był do znakowania produktów. Ten symbol jest znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na "defilowskich" właśnie instrumentach.

Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, wówczas rozpoczął się proces likwidacji Defilu.
Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki. Zebrane fotografie, materiały graficzne, a także zapisy audio lub wideo posłużą do stworzenia wystawy, która zaprezentowana zostanie w lubińskiej Galerii Zamkowej w grudniu 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej lubiniokolice.pl.

Osoby posiadające pamiątki związane z DEFILem i pragnące podzielić się nimi prosimy o kontaktu pod nr tel. 76 749 69 69.

Wzgórze Zamkowe: „Defil - Fabryka wspomnień"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chocianow.naszemiasto.pl Nasze Miasto