ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?

MSZ
ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?
ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki? piotr krzyżanowski
ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki? Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas.

ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas.

- Korespondencja, którą otrzyma z ZUS ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia, w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. To nasza przyszłość emerytalna. Warto więc zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS, zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym z wysyłanych obecnie listów.

ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?

„Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę. Z korespondencji z ZUS każdy adresat dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Osoby, które pracowały przed 1999 r., będą miały wykazaną wysokość zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były odprowadzane imiennie. Z listu z ZUS każdy z nas dowie się również, jak wysoka jest pula składek na subkoncie, czyli na swego rodzaju II filarze w ZUS. Jest w nim także wysokość składek przekazanych do OFE. Jeżeli adresat korespondencji z ZUS do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu też hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach. Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym. Drugi to kwota, którą otrzymałby, pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.) Trzeci wariant – i to jest tegoroczna nowość – to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego.

ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?

Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji w formie specjalnej wrzutki. To instrukcja, jak krok po kroku czytać Informację. Po zapoznaniu się z nią, nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem, jaki jest stan jego konta w ZUS.

W skali całego kraju Informację otrzyma ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków. A lokalnie, Informacja trafi do 366 565 osób ubezpieczonych - klientów legnickiego Oddziału ZUS.

Źródło: ZUS

ZUS Informuje: Sprawdź czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki?

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie