MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remont secesyjnej willi na warszawskiej Białołęce blisko końca. W stuletnim budynku powstanie wyjątkowe miejsce

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wkrótce koniec prac na Białołęce
Wkrótce koniec prac na Białołęce Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 na warszawskiej Białołęce. Mowa o secesyjnej willi oraz dwóch oficynach. Obiekty wkrótce będą służyć mieszkańcom dzielnicy jako centrum lokalne. Stołeczny Ratusz właśnie poinformował, że prace zmierzają ku finałowi.

Spis treści

Remont willi na Białołęce. Prace dobiegają końca

Remont secesyjnej willi i dwóch oficyn znajdujących się przy ul. Modlińskiej 257 na warszawskiej Białołęce dobiega końca. Władze stolicy poinformowały w najnowszym komunikacie o aktualnym etapie prac.

Secesyjna willa przy Modlińskiej pięknieje. Po zakończeniu prac do jej odrestaurowanych wnętrz znów wróci życie - w postaci miejsca spotkań i aktywności dla mieszkanek i mieszkańców Białołęki. To doskonały przykład na to, że Warszawa nie tylko dba o swoje zabytki, ale remontuje je z myślą o tym, aby służyły lokalnym społecznościom - przekazała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Główny budynek kompleksu na Białołęce ma już nowy dach, posadzki oraz tynki. W środku powstały ścianki działowe, ułożono instalacje oraz wstawiono okna. Obiekt został doposażony w windę oraz podnośnik, aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Trwa malowanie ścian, a także układanie parkietu na podłogach.

W poniższej fotogalerii można zobaczyć, jak obecnie wygląda budynek, a także jego stan tuż przed rozpoczęciem remontu.

Secesyjne aniołki

W willi rozpoczęły się także prace konserwatorskie zachowanych elementów dawnego wystroju budynku. Na swoje pierwotne miejsce wracają transfery polichromii, czyli zabezpieczone fragmenty oryginalnych malowideł przeniesionych na nowe podłoże – m.in. główki aniołków i motywy dekoracyjne ze stropu oraz klatki schodowej.

Prace prowadzone są również przy polichromiach zachowanych na ścianach pomieszczeń. Dodatkowo odtworzone zostaną malowidła na sufitach oraz fryzy dekoracyjne na ścianach. Konserwacją objętych zostanie łącznie około 300 m kw. ścian i sufitów.

Urzędnicy informują, że w trakcie restaurowania są także drewniane stopnie schodów, balustrady klatki schodowej, ceramiczne posadzki oraz część drewnianych drzwi. Zrekonstruowane zostaną także dwa piece kaflowe.

Nowe bramy i zieleń

Ostatnie prace wykończeniowe trwają także w bocznych oficynach. Dotychczas wzmocnione zostały ściany oraz wymienione stropy, położono tynki i instalacje, a nowe konstrukcje dachów przykryła blacha. Niebawem przed oficyny powróci niski płotek - na wzór historycznego.

Ponadto, odtworzone zostaną również dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej, a teren wokół budynków zostanie zagospodarowany i zazieleniony.

Co znajdzie się w willi po remoncie?

W zabytkowych pomieszczeniach będzie działać centrum lokalne, prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury, gdzie mieszkańcy dzielnicy znajdą zarówno miejsce dla swoich spotkań, jak i ośrodek aktywizacji społeczno-kulturalnej.

Centrum Modlińska 257, będzie przestrzenią multifunkcjonalną, umożliwiającą realizację potrzeb lokalnej społeczności - zabytkowa willa stanie się miejscem spędzania wolnego czasu, rekreacji, rozwoju pasji, zacieśniania więzi sąsiedzkich oraz będzie zapewniać dostęp do oferty kulturalnej.

W willi znajdzie się m.in. sala widowiskowa na ok. 50 osób. Na pierwszym piętrze pomieszczone będą sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Strych zostanie przeznaczony na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską. Piwnica będzie służyła jako magazyn i zaplecze techniczne. Budynek zostanie doposażony w windę, tak aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.

Wszystkie zabytkowe elementy, jak stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą, ceramiczna posadzka, będą zachowane.

Inwestycja za blisko 9 mln zł zakończy się jeszcze w tym roku

Nad zachowaniem historycznego charakteru obiektu czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a prace prowadzi firma Art Studio Konserwacja Zabytków.

Po zrealizowaniu prac budowlanych i restauratorskich budynki zostaną wyposażone w meble oraz sprzęty. Wykonawcą robót budowlanych jest Telka Sp. z o.o. Koszt przedsięwzięcia to blisko 8,9 mln zł.

Z informacji przekazanych przez urzędników wynika, że remont willi zostanie zakończony w tym roku. Wcześniej informowano, że prace uda się zakończyć nawet wiosną.

Historia secesyjnej wilii

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek.

Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe - działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.

od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto