Instruktor Marek K. i jego szkoła jazdy - czy byli właściwie kontrolowani?

Ewa Chojna
Prokuratura Rejonowa w Legnicy wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić czy urzędnicy zatrudnieni w legnickim magistracie w okresie od października 2006 r. do grudnia 2009 r. nie dopuścili się niedopełnienia obowiązków w związku z brakiem właściwej kontroli nad szkołą jazdy prowadzoną przez instruktora Marka K.

Czy instruktor Marek K. prowadzący szkołę jazdy w Legnicy poddawany był właściwym kontrolom urzędników?

Zawiadomienie w tej sprawie w drugiej połowie stycznia br. złożyło 10 osób, które w okresie od października 2006 roku do grudnia 2009 roku kończyły kurs w szkole Marka K. i otrzymały od niego stwierdzające nieprawdę zaświadczenie.

- Zawiadamiający twierdzą, iż funkcjonariusze publiczni – urzędnicy odpowiedzialnych za sprawowanie nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem szkoły nie wykonywali właściwe czynności kontrolnych, co umożliwiło Markowi K. prowadzenie zajęć praktycznych i teoretycznych jako instruktor nauki jazdy - mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Przypomnijmy, że instruktor Marek K. został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej z dnia 4 października 2007 r. za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, a 30 kwietnia 2008 r. decyzją Prezydenta Miasta Legnicy instruktor Marek K. został skreślony z ewidencji instruktorów nauki jazdy w związku z orzeczonym wobec niego środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat.

- W sprawie tej w 2009 r. prokuratura w Legnicy prowadziła postępowanie, w którym 13 października 2010 r. Marek K. został skazany min. za poświadczenie nieprawdy w 547 zaświadczeniach - dodaje Liliana Łukasiewicz.

Jak ustalono, instruktor Marek K. dopuszczał się przestępstw zarówno przed 30 kwietnia 2008 r., kiedy to został skreślony z listy instruktorów, jak też po tej dacie, gdy nadal osobiście lub za pośrednictwem Seweryna D. nadal prowadził szkolenia praktyczne.

- Wówczas Marek K. opatrywał zaświadczenia pieczęcią zawierającą dane swojego ojca, który jest instruktorem, lecz nie na naszym terenie i nie prowadził zajęć w szkole syna i podrabiał na nim jego podpis - dodaje rzecznik prokuratury.

Instruktora Marka K. skazano za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, niestosowanie się do zakazu prowadzania wszelkich pojazdów mechanicznych oraz za poświadczenie nieprawdy w 547 dokumentach na karę łączną trzech lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby siedmiu lat, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres pięciu lat (do 11 grudnia 2014 r.), grzywnę w wymiarze 5 tys. zł, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z nauką jazdy kandydatów na kierowców oraz prowadzenia zajęć praktycznych i teoretycznych z kandydatami na kierowców wszystkich kategorii na okres czterech lat od uprawomocnienia się wyroku z zaliczeniem na jego poczet stosowanego w tym zakresie środka karnego, tj. od 29 grudnia 2009 r.

- Prowadzone obecnie postępowanie wyjaśni, czy nadzór jaki w trybie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym winien być prowadzony przez urzędników Urzędu Miasta w Legnicy, prowadzony był prawidłowo, czy też dopuszczono się w związku z nim nieprawidłowości - mówi Liliana Łukasiewicz.

Śledztwo jest w toku.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie