Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak murali w gminie Bukowsko. Znani artyści uwiecznili osoby związane z tym regionem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
W gminie Bukowsko powstał szlak murali. Naścienne malowidła można podziwiać w kilku miejscowościach: Dudyńcach, Płonnej, Karlikowie, Nadolanach, Tokarni i Bukowsku. Murale można podziwiać głównie na przystankach autobusowych.

Pierwsze murale powstały dzięki projektowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku „Ziemia Ojców Naszych – MURALE”, który otrzymał dofinansowanie na kwotę 27 tys. zł z programu dotacyjnego „Patriotyzm jutra”. Jest to to ogólnopolski program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania dziejów.

Dzięki dotacji w gminie Bukowsko powstały trzy murale upamiętniające bohaterów lokalnej historii i kultury. Na muralach uwiecznieni zostali marszałek Józef Piłsudski, Aleksander Fredro, polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, ziemianin, oficer, oraz Tomasz Ścibor-Rylski, lokalny bohater powstania styczniowego.

W ramach projektu zorganizowano również warsztaty artystyczne, które poprowadził Arkadiusz Andrejkow oraz aerografu z Markiem Szatkowskim z ArtGarage.

Pierwszy z artystów jest autorem muralu na przystanku w Nadolanach. Przy drodze prowadzącej do dworu w Woli Sękowej, Arkadiusz Andrejkow namalował portrety Adama Didura, śpiewaka operowego światowej sławy i pedagoga, urodzonego w tej miejscowości. Didur był solistą m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie. Śpiewał w La Scali, w Covent Garden w Londynie, w Operze we Lwowie i w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku, Po zakończeniu II wojny światowej uruchomił pierwszą scenę operową na Śląsku - Państwową Operę Śląską w Bytomiu i został jej dyrektorem.

Również Arkadiusz Andrejkow jest autorem kolejnego niezwykle ciekawego muralu, tym razem w Płonnej. Tu został uwieczniony Stefan Dymiter „Kororo”, pochodzący z tej miejscowości polski skrzypek uliczny. Znany był głównie mieszkańcom Krakowa i turystom odwiedzającym to miasto, gdyż spotkać go można na ul. Floriańskiej. Mural powstał na podstawie fotografii autorstwa Adama Drogomireckiego.

Stefan Dymiter „Kororo” pochodził z romskiej rodziny, która ocalała zagładę Romów podczas II wojny światowej. Był niepełnosprawny. Niezwykły talent pozwolił mu dojść do wirtuozerii w grze na skrzypcach, choć był samoukiem. Jak podkreśla Mieczysław Czytajło, pomysłodawca upamiętnienia skrzypka, niezwykłe umiejętności Stefana Dymitera podziwiał i docenił nawet światowej sławy skrzypek Yehudi Menuhin, a dyrektor Filharmonii Krakowskiej zaprosił ulicznego skrzypka na swoją scenę.

Murale zdobią głównie przystanki, ale jeden z nich powstał na ścianie budynku w centrum Bukowska. Jego autorem jest Marek Szatkowski Mural przedstawia nieistniejący już pomnik Józefa Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szlak murali w gminie Bukowsko. Znani artyści uwiecznili osoby związane z tym regionem [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto